Głośnik koaksjalny
Po co głośnik koaksjalny ?
Pasmo przenoszenia głośnika zależy od jego konstrukcji i w bardzo dużym uogólnieniu możemy założyć, że jest zależne od powierzchni membrany. Pewne głośniki sprawują się lepiej przy wysokich częstotliwościach inne przy niskich. Dlatego właśnie jeśli chcemy skonstruować kolumnę, która będzie przenosiła pełne pasmo akustyczne musimy wykorzystać przynajmniej dwa głośniki : wysoko i nisko tonowy. Jest to rozwiązanie bardzo proste do zrealizowania jednak stwarza jeden dość poważny problem – filtrowanie grzebieniowe.Jest to zjawisko dotyczące odbierania dźwięku z więcej niż jednego źródła znajdujące się w różnych odległościach od miejsca odsłuchu. Objawia się bardzo silnymi zaburzeniami pola w zależności od różnicy odległości między dwoma źródłami. Wynika z nakładania się na siebie fal o różnych fazach, które w zależności od różnicy sumują lub odejmują się.
Tutaj właśnie pojawia się rozwiązanie jakim jest głośnik koaksjalny…
Co to jest głośnik koaksjalny ?
Głośnik koaksjalny to dwa głośniki ustawione współosiowo ( jeden w drugim). Membrana głośnika zewnętrznego – większego jest w kształcie pierścienia. Wewnątrz pierścienia umieszczony jest kolejny głośnik o membranie tradycyjnej – okrągłej, mniejszej. Większy „pierścień” pracuje w paśmie niższych częstotliwości, natomiast membrana wewnętrzna pracuje w wyższym zakresie częstotliwości. Główną zaletą tego typu konstrukcji jest jak można się domyśleć z poprzedniego paragrafu : brak problemów fazowych. Wynika to z tego, że zawsze znajdujemy się w tej samej odległości od obydwu głośników. Dodatkową zaletą jest to, że dwa głośniki w pojedynczej obudowie zajmują mniej miejsca.
Głośniki koaksjalne są najczęściej wykorzystywane w odsłuchach scenicznych.
Głośnik tego typu wymaga zwrotnicy to podziału pasma, ponieważ nie jest w stanie zrobić tego we własnym zakresie. Występują również odmiany głośników współosiowych o trzech membranach.