Prezentacja CLA210 (komentarz Leszka Polanowskiego)
Poza wizytą na niedawnej prezentacji najnowszego systemu liniowego POL-AUDIO – CLA 210, udało nam się poprosić Leszka Polanowskiego o komentarz dotyczący systemu. Poniżej możecie przeczytać co nam powiedział oraz kilka zdjęć i klipów z samej prezentacji.
Redakcja: Czy wiadomo ile osób udało się zgromadzić na prezentacji systemu
Leszek Polanowski: Na podstawie danych rejestracyjnych wypełnionych na miejscu oraz zdjęć, wszystko wskazuje na to, że poza obsługą z naszej strony na imprezie pojawiło się nieco ponad 100 osób.
R: Czym CLA 210 będzie różnił się od innych systemów marki POL-AUDIO
LP: CLA 210 to pierwszy system z nowej serii CLA. Rodzina produktów będzie składała się z trzech modeli oraz elektroniki do obsługi systemu i wszystkich niezbędnych akcesoriów. Jednym z głównych założeń nowej serii było stworzenie systemu, który będzie posiadał maksymalny potencjał wyjściowy w niewielkiej formie. Stąd też sama nazwa serii – Compact Line Array.
CLA 210 to przede wszystkim selektywność dźwięku i potencjał wyjściowy, ale również funkcjonalnością i dopracowaniem szczegółów. Jest to system o największej mocy z produkowanych przez nas systemów liniowych.
Poza rozmiarami staraliśmy się również zminimalizować wagę modułów przez wykorzystanie neodymowych modeli głośników oraz system podwieszania wykonany z wytrzymałego aluminium. Niektóre elementy łączące moduły w gronie wykonano ze stopu stali narzędziowej, aby zagwarantować sobie odpowiedni współczynnik bezpieczeństwa i w przyszłości móc uzyskać certyfikaty, które wymagane są przy instalacji systemów na zachodzie.
Koaksjalny przetwornik wysokotonowy został dla nas specjalnie zmodyfikowany przez producenta do naszej konstrukcji. Korektory fazowe głośników 10” mają bardzo skomplikowany kształt, żeby zoptymalizować warunki pracy dla głośników, jak również spełnić rolę tuby dla przetwornika wysokotonowego. Musieliśmy tutaj pogodzić kilka kwestii, aby osiągnąć odpowiednio niskie zejścia i kontrolę kierunkowości dla wykorzystanego 8” planarnego przetwornika koaksjalnego.System wykorzystuje pasywną zwrotnicę do podziału pasma dla wysokich i średnich częstotliwości. Co ciekawe, udało nam się tak zaplanować i zrealizować punkty podziału systemu, że praktycznie cały zakres odpowiedzialny za wokal, przenoszony jest przez jeden przetwornik. Nie da się tego zrobić, jeżeli wykorzystalibyśmy osobny zespół np.: 3” przetworników. W takim wypadku częstotliwość podziału wypada zazwyczaj wewnątrz tego zakresu co może negatywnie wpływać na ogólne walory dźwiękowe, w CLA 210 tego problemu nie ma. Dodatkowo górna granica pasma pracy systemu to aż 22kHz.
System podwieszania daje rzadko spotykaną precyzję i umożliwia kątowanie modułów, co 0,5 stopnia w zakresie od 0 do 2 stopni. W trakcie projektowania jest dedykowany do systemu bas 2 x 18” o mocy AES 3600 W, który będzie można powiesić w gronie. Do tego w zestawie w wycenach jest ujmowany dedykowany rack ze wzmacniaczami.
R: Czy może Pan zdradzić więcej szczegółów dotyczących dedykowanego do systemy basu?
LP: Konstrukcja basowa jest obecnie w fazie prototypu. Jej wymiary wraz z system podwieszania pozwalają na powieszenie basu w gronie z CLA 210 bez ram przejściowych. Dodatkowo będzie to konstrukcja przewidziana nie tylko, jako bas do podwieszania, ale również przystosowany do stackowania na ziemi. Poza tym będzie również możliwe łączenie basów ze sobą i powieszenie ich w osobnym gronie – za lub obok grona CLA 210 co dodatkowo ułatwi uzyskanie spójności. Na chwilę obecną nie jesteśmy gotowi na podanie większej ilości szczegółów.
R: Jaki jest przewidywany termin dostarczenia na rynek pozostałych systemów z serii CLA?
LP: Ciężko jest nam podać dokładne daty ale zakładamy, że obie konstrukcja: CLA 206 i CLA 218 pojawią się w sprzedaży na przełomie I i II kwartału przyszłego roku.
R: Dziękujemy serdecznie
LP: Również dziękuję