Wybierz stronę

[RELACJA] Prezentacja VUE Audiotechnik

[RELACJA] Prezentacja VUE Audiotechnik

Dziś w Łodzi odbyła się prezentacja systemów nagłośnieniowych firmy VUE Audiotechnik. Marka VUE została założona przez doświadczone osoby z branży proaudio, które spotkały się, żeby zacząć budować markę, która powalczy z konkurencją z najwyższej półki. Jednym ze znaków charakterystycznych marki VUE jest wykorzystanie (nie we wszystkich seriach ale jednak) przetworników wysokotonowych o berylowych membranach. Przewaga tego materiału na standardowymi aluminiowymi lub tytanowymi membranami jest większa sztywność przy niższej wadze co przekłada się na większą precyzję.

Przedstawiciel firmy opowiedział o najciekawszych punktach oferty i technologiach wykorzystywanych w seriach. To co branże proaudio powinno interesować najbardziej do konstrukcje basowe dużej mocy oraz systemy liniowe. W obu przypadkach z prezentacji można było dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy.

Po pierwsze: Acoustic Linearity

Systemy liniowe z serii al zostały zaprojektowane w taki sposób aby część środkowa (wszystkie systemy są symetryczne) była bardzo zbliżona konstrukcyjnie oraz pod względem charakterystyki. Dzięki temu oraz zastosowaniu specjalnych adapterów przygotowanych przez producenta możliwe jest kombinowanie ze sobą modułów systemów tak aby obszary znajdujące się najbliżej można było nagłośnić mniejszym systemem niż obszar znajdujący się dalej od grona. Pozwala na to bardziej precyzyjne obsłużenie pola znajdującego się blisko przez silne ugięcie modułów o mniejszym rozmiarze.

 

 

 

Po drugie: ACM

Active Compliance Management to typ konstrukcji hybrydowej, która zakłada połączenie promieniowania bezpośredniego z konstrukcją band pass w celu wykorzystania zalet obu tych konstrukcji w jednym produkcie – wysokiej skuteczności oraz niskiego zejścia. Wykorzystanie dwóch głośników w specjalnej konfiguracji umożliwia osiągnięcie lepszych rezultatów w mniejszych rozmiarach konstrukcjach. Producent na swojej stronie prezentuje dla porównania wykres porównujący konstrukcję konkurencji 2 x 21″ z konstrukcją VUE HS-221. Może to być ciekawe rozwiązanie do optymalizacji sekcji niskotonowej.

 

Po trzecie: Isobaric Subwoofer Design

Idea została zaadaptowana i wykorzystana przez VUE do konstrukcji basów, które mogą zapewnić mniejsze zniekształcenia oraz bardziej kompaktowe obudowy. Sam pomysł był znany od połowy zeszłego wieku. Głównymi czynnikami, które czynią konstrukcję nieco bardziej problematyczną są dodatkowe koszty ze względu na podwójną ilość przetworników oraz dodatkowa waga tychże przetworników.

 

Wrażenia z prezentacji

Wszystkie zestawy są dobrze przemyślane i funkcjonalne. To co przydałoby się do nieco lepszej oceny to przetestowanie ich w warunkach „bojowych”. Dodatkowo przedstawiciel firmy VUE pochwalił się odsłuchem scenicznym, który według producenta jest najgłośniejszą konstrukcją na rynku w swojej klasie z możliwością wytworzenia ciśnienia akustycznego na poziomie 140 dB. Wszystkie systemy były prezentowane bez strojenia w postaci „out-of-the-box” co z jednej strony pozwala na ocenę jakości samej konstrukcji z drugiej strony natomiast ciężko powiedzieć jak dużo można z systemu wycisnąć – co mogłoby być szczególnie ciekawe ze względu na berylowe membrany, które są niezwykle rzadko spotykane ze względu na koszt. Ciekawostką są błyszczące malowanie siatek maskujących zestawy, co sprawa, że zauważalnie odbijają światło.

Propozycja jest zdecydowanie ciekawa i z niecierpliwością czekamy na to jak firma odnajdzie się na polskim rynku nagłośnieniowym.

O autorze

Pin It on Pinterest