Wybierz stronę

Rok od premiery L-Acoustics Syva – opis systemu i opinie użytkowników

Rok od premiery L-Acoustics Syva – opis systemu i opinie użytkowników

Syva to system przeznaczony dla profesjonalnych aplikacji nagłośnieniowych o wysokim standardzie i wymaganiach dużego natężenia dźwięku, przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Składa się z trzech elementów – Syva (satelita), Syva Low oraz Syva Sub.

Syva – pasywny moduł szerokopasmowy składa się z sześciu 5” głośników oraz falowodu DOSC o stałym kącie, wyposażonym w trzy drivery 1,75”. Dyspersja horyzontalna to 140° a wertykalna 26° (+5°/-21°). Użyteczne pasmo zaczyna się od 87 Hz (-dB).
Syva Low – moduł niskotonowy oparty na dwóch 12” przetwornikach, użytych także w modelu K2. Potrafi zejść do ok. 40 Hz. Posiada złącze “AutoConnect” pozwalające na podłączenie modułu szerokopasmowego bez widocznego okablowania – podłącza się tylko 4-pinowego speakona do subbasu.
Syva Sub – moduł niskotonowy zawierający jeden woofer 12” z układem elektromagnetycznym bliźniaczym z 18” głośnikami zastosowanymi w subbasach KS28. Przewidziany jest do rozszerzenia przenoszonego pasma całego zestawu aż do 27 Hz. W wielu przypadkach zastosowanie tej konstrukcji nie będzie koniecznością – Syva Low okaże się wystarczająca.
LA4X – dedykowany wzmacniacz dla maksymalnie czterech elementów systemu. Możliwe jest użycie także modeli LA8 oraz LA12X.
Konfigurację Syva + Syva Low można w pewnym uproszczeniu porównać do pojedynczego modułu systemu K2 – 2×12” woofer, falowód DOSC (3x driver), 4×6,5” MF (Syva 6×5” MF).

Syva wykonana jest ze sklejki brzozowej i bukowej. Dostępna jest standardowo w jasnym i ciemnym kolorze oraz na specjalne zamówienie kolor systemu RAL. Element szerokopasmowy można ustawić inaczej niż na subwooferze – w górnej części tylnego panelu znajdują się otwory na śruby, którymi można przytwierdzić trzy różne metalowe elementy pozwalające na powieszenie na ścianie, umieszczenie na statywie (statyw musi być dość wysoki), powieszenie z możliwościa kątowania (w stopniach: -10, -7.5, -5, -2, 0, +2, +5).

Opinie użytkowników systemu:

Syva to bardzo kompaktowy, a jednocześnie skuteczny i imponujący system.

Syva imponuje, gdy zdamy sobie sprawę z jej gabarytów w porównaniu do możliwości. Produkt jest optymalny w każdym aspekcie: rozmiaru, estetycznego wykonania, ale przede wszystkim brzmienia i mocy. Świetnie sprawdza się przy obsłudze małych wydarzeń muzycznych i ma szczególne znaczenie na wydarzeniach, gdzie estetyka jest na pierwszym planie.

Jeśli miałbym się doszukać „minusów” to wymieniłbym dwa. Aspekt estetyczny sprawił, że Syva nie została wyposażona w uchwyty (producent rozwiązał to poprzez dedykowane pokrowce, które dużo ułatwiają). Drugą kwestią są rozwiązania montażowe, które wymagają użycia śrubokrętu – wolę rozwiązania nie wymagające użycia narzędzi ?. Oczywiście, braliśmy te rzeczy pod uwagę na etapie zakupu i w żaden sposób nie są w stanie wpłynąć na naszą bardzo wysoką ocenę systemu.

Syva idealnie sprawdza się przy wydarzeniach, które obsługujemy. Cieszymy się też, że znajduje uznanie zarówno wśród naszych klientów, jak i realizatorów, którzy mogli ją sprawdzić w akcji.

– Mateusz Kuźniarek (Dobry Dźwięk Technika Eventowa)

 

Długo przymierzaliśmy się do zakupu Syvy. Zdecydowało kilka kwestii:

  • Krótki czas montażu potrzebny na postawienie dwóch słupków systemu to maksymalnie 10 minut – wystarczy przykręcić podstawę do Syva Low, wstawić w gniazdo dokujące Syvę i wpiąć w bas jednego 4-żyłowego speakona.
  • Gabaryty – system zajmuje na samochodzie bardzo mało miejsca. W razie czego możemy spakować go do kombi.
  • Jakość dźwięku, pokrycie i zasięg: system gra jak każda paczka L-acoustics czyli świetnie. 140 stopni pokrycia horyzontalnego pozwala na ogół grać bez outfill’i i frontfill’i. Wąska dyspersja pionowa 26 stopni (21 w dół i 5 w górę) minimalizuje odbicia od sufitu, dzięki czemu dźwięk jest jeszcze bardziej klarowny, szczególnie w trudnych akustycznie przestrzeniach. Duży zasięg – w przypadku konferencji czy lżejszego grania system zapewnia zasięg ok. 35m co pozwala nam ograć większość sal w Warszawie (oczywiście przy mocniejszym graniu potrzeba już większego systemu).
  • Wygląd: Każdy z nas zna pewnie tą historię: „Te głośniki nie mogą tu stać”. W przypadku systemu Syva nie ma tego problemu. System jest smukły i elegancki. Graliśmy nim w różnych przestrzeniach eventowych m.in Krakowskich Sukiennicach, MT Polska, PKOL, Studio Tęcza czy Esplanade Hotel Zagrzeb (z piękną owalną zabytkową salą).

– Filip Dzięcioł (Live-Stage)

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta:
http://www.l-acoustics.com/products-syva-15153.html

Dystrybucja w Polsce:
AUDIO PLUS Sp. z o.o.
Kolejowa 100,
05-092 Łomianki
tel.: +48 22 7321600
fax: +48 22 7321610
email: audioplus@audioplus.pl
http://www.audioplus.pl

O autorze

Pin It on Pinterest