Wybierz stronę

Imprezy kładą ludzie, nie sprzęt ( zazwyczaj ).

Poza przypadkami, kiedy z przyczyn atmosferycznych lub wypadków losowych Twoja impreza się nie udała, w 99% przypadków coś poszło nie tak ze względu na czynnik ludzki (czasami ekipy własnej, czasami kogoś, od kogo byliśmy zależni lub z kim współpracowaliśmy). Tak, jest na rynku sprzęt, który po prostu nie gra, tylko pamiętaj, że ktoś go wybrał i zdecydował się zabrać go na imprezę, która jest zbyt wymagająca – więc nadal jest to wina człowieka. Nie ma wątpliwości, że sprzęt lepszej, jakości, który jest lepiej zaprojektowany i łatwiejszy w obsłudze to lepsze narzędzie i łatwiejsza praca, ale tylko, jeżeli wiesz, co i dlaczego chcesz z nim zrobić. Cytując slajd ze szkolenia „… to, że wiemy jak się kieruje samochodem nie oznacza, że umiemy nim jeździć”

Co w takim razie zrobić żeby unikać błędów? Odpowiedź jest taka sama jak w przypadku innych wolnych zawodów: edukacja

Z tego powodu ostatnio byłem na szkoleniu organizowanym przez Airpol Sound & Light ( Krzyśka Polesińskiego i Arka Wielgosika ) a prowadzonym przez Merlijn Van Veen. Krótko o tym, co się działo i czy było warto poniżej.

Czy warto było wydać 2000 PLN na takie szkolenie?

To, co przede wszystkim uderza to stopień uporządkowania przekazywanego materiału. Wszystkie dni powiązane są w sposób bardzo jasny związkiem przyczynowo skutkowym. Nieważne czy wiesz trochę/sporo czy wszystko – ciąg szkolenia w sposób bardzo przyjemny porządkuje wszystkie tematy. 

To, co jest drugim gigantycznym plusem to forma przekazywania wiedzy. Oczywiście wszyscy wiemy, że na szkoleniu trzeba skorzystać z rzutnika, komputera, nagłośnienia, pokazać, co się włączy poopowiadać o tym, co widać. W przypadku Merlijn Van Veen wszystkie narzędzia wykorzystane są w sposób bardzo efektywny a tematyka przekazywana jest w sposób swobodny interaktywny, zwarty i z pewną dozą humoru.

Na samym szkoleniu można się dowiedzieć między innymi o:

  • Charakterystyce fal i podstawach akustyki.
  • Szacowaniu i kalkulacji podstawowych parametrów.
  • Metodach realizacji i Interpretacji pomiarów.
  • Predykcji zachowania dźwięku bez aplikacji do predykcji.
  • Interferencjach wzajemnych źródeł i odbić.
  • Zgraniu ze sobą źródeł (dróg) w nagłośnieniu.
  • Określeniu na podstawie projektu optymalnego systemu jeszcze przed korzystaniem z programu predykcyjnego


Tematyka nie jest oparta o konkretne produkty wybranych producentów a przedstawiona w sposób bardzo ogólny z demonstracją (w tym przypadku na systemach Meyer Sound) podstawowych zjawisk w trakcie szkolenia.

Bardzo dużo praktycznych przykładów i demonstracji bardzo podnosi wartość prezentowanego materiału. 

Merlijn Van Veen to osoba znana szeroko w branży proaudio ze względu na szkolenia, które prowadzi. Poziom 1 Optymalizacji i Strojenia Systemów Nagłośnieniowych, które przeprowadził we współpracy z firmą Airpol Sound & Light było ostatnim publicznym szkoleniem w jego działalności, jako wolny strzelec. W połowie tego roku porozumiał się z firmą Meyer Sound odnośnie kooperacji i zdecydował się na związanie z marką. Jak będzie teraz wyglądał temat szkoleń, dowiemy się już niebawem.

O kolejnych szkoleniach można dowiadywać się na stronie internetowej, profilu facebook Airpol, oraz na profilu facebook Smaart Polska.

Nie ma ucieczki przez edukacją w tej czy innej formie. Czasami czas, miejsce lub pieniądze przeszkadzają we wzięciu udziału w tego rodzaju warsztatach, ale jeżeli to jest Twoja wymówka, dlaczego w ciągu ostatniego roku nie brałeś udziału w żadnym szkoleniu branżowych to chyba przesada. Nawet prezentacje produktów, często połączone są z jakimiś zajęciami edukacyjnymi. Branża rozwija się coraz szybciej popychana przez dostęp do cyfrowych technologii. Może i można opanować wszystko z instrukcji, zadać pytanie na „fejsie” ale jednocześnie masz dziesięć innych rzeczy do zrobienia i nie masz okazji porozmawiać z ludźmi w cztery oczy. Według mnie sama konstrukcja szkolenia wpływa stymulująco na przyswajanie wiedzy i dodatkowo mogę na prowadzącego zwalić gromadzenie i selekcjonowanie wiedzy.

Podsumowując, szkolenie prowadzone przez zorganizowane przez Airpol Sound & Light, prowadzone przez Merlijn Van Veen to wydatek wart swojej ceny. Nie bez przyczyny frekwencja dopisuje z każdą edycją. Tematyka jest starannie opracowana a egzekucja jest bardzo profesjonalna we wszystkich aspektach. Do tego można spotkać inne osoby, którym też zależy na samodoskonaleniu, co jest już wartością dodaną.

O autorze

Filip Polanowski

Tematyka nagłośnienia jest mi bardzo bliska w związku z pracą w firmie rodzinnej POL-AUDIO, która zajmuje się produkcją nagłośnienia estradowego. Podstawy teoretyczne poza lekcjami fizyki na wszystkich etapach edukacji zdobywałem na wydziale Elektroniki, Politechniki Warszawskiej.

Pin It on Pinterest