Wybierz stronę

Jak zacząć z Dante

Jak zacząć z Dante

Dante to obecnie najprawdopodobniej największy ekosystem w cyfrowej transmisji audio. Protokół pozwala na dwukierunkową transmisję audio wykorzystując istniejące sieci komputerowe IP. W zależności od przepustowości łącza możemy można nią wysłać na duże odległości nawet do kilkuset kanałów audio.

Po co używa się Dante

  • Większa odporność na zakłócenia sygnału
  • Transmisja na dłuższe dystanse bez pogorszenia jakości.
  • Transmisja wielu kanałów w obu kierunkach, można zastąpić drogie pyty do transmisji analogowej tanim przewodem Ethernetowym.
  • Łatwość przepięcia (zmiany routingu) kanałów, można to zrobić w prosty sposób za pomocą komputera bez konieczności fizycznego przepinania wtyków.
  • Jeżeli urządzenia posiadają wbudowane interfejsy Dante możemy zmniejszyć liczbę konwersji sygnału z reprezentacji analogowej do cyfrowej i na odwrót.

Po co używa się Dante

Jeżeli system jest rozproszony po obiekcie i konieczne jest ciągnięcie długich przewodów – taniej i łatwiej to zrobić skrętką. Poza kosztem zmniejszamy również podatność na zakłócenia.

Systemy wielodrogowe potrzebują wielożyłowych przewodów, które mogą być drogie i nieporęczne. Dante może przesyłać kilkaset kanałów jednym przewodem. W przypadku kolumn o osobnym zasilaniu wszystkich głośników możemy doprowadzić i routować sygnał jednym przewodem.

Łącząc scenę z mikserem możemy skorzystać ze skrętki zamiast z kosztownego wielokanałowego przewodu do połączenia kanałów przychodzących ze sceny oraz powrotów do systemów nagłośnieniowych. Znacznie redukujemy koszt oraz minimalizujemy wpływ pozostałych przewodów, które mogą znajdować się w tym samym korycie na przewody.

Łączenie urządzeń przetwarzających sygnał w postaci cyfrowej np.: procesory DSP, miksery cyfrowe, wzmacniacze, aktywne kolumny etc. Dzięki temu nie konwertujemy sygnału po drodze do postaci analogowej dla poprawy jakości sygnału końcowego.

Przykładowe urządzenia, które umożliwiają pracę z Dante:

Jak zacząć z Dante

#Interfejsy I/O

Interfejsy odpowiadają za konwersję sygnału z i do sieci Dante. Mogą być to interfejsy samodzielne lub wbudowane do większych urządzeń. Jakiego interfejsu szukamy zależy od tego jak ma wyglądać nasz system. Mamy do wyboru produkty, które pozwalają na zbudowanie praktycznie dowolnego scenariusza.

Urządzenia o różnej rozdzielczości bitów mogą się ze sobą komunikować (odbiór-transmisja) to urządzenia o różnej częstotliwości próbkowania mogą jedynie koegzystować w tej samej sieci. Nie da się wysłać ani odebrać sygnału do/od urządzenia o innej częstotliwości próbkowania.

Jeżeli chcemy jedynie skorzystać z transmisji na duże odległości możemy albo skorzystać z wyjść cyfrowych w mikserach takich jak: Digico SD 11/12, Allen&heath SQ5/6, Behringer X32 czy Midas M32

Lub kupić jeden z jedno lub dwukanałowych interfejsów, jakie obecnie oferują AVIO lub Xilica:

WYBIERAJĄC INTERFEJS ZWRÓĆ UWAGĘ NA:

  • liczbę kanałów
  • dostępne częstotliwości próbkowania
  • dostępne rozdzielczości w bitach

Sygnał analogowy wystarczy podpiąć i korzystając z aplikacji routować go do odpowiedniego wyjścia. Po drugiej stronie może znaleźć się drugi interfejs odwrotny lub urządzenia takiej jak wzmacniacz lub nagłośnienie z interfejsem Dante.

#Infrastruktura sieciowa

Do transmisji Dante potrzebujemy odpowiedniej sieci ethernetowej. Możemy wykorzystać zarówno sieci Gigabitowe jak i 100Mb. Istotne jest to, żeby dobrze dobrać do siebie przewody, switche, routery, które jednocześnie będą pasowały do portów w interfejsach. Sieć 1Gb nie będzie wykorzystywana jeżeli nasz interfejs posiada gniazda 100Mb.

Do sieci Gigabitowych należy wykorzystywać przewody, które pozwalają na transmisję w takim paśmie – Cat 6 lub od biedy Cat 5e.

Kolejnym krokiem będą urządzenia sieciowe. Najprostszym wariantem będzie wykorzystanie routera z DHCP. Jeżeli sieć będzie bardziej rozbudowana możliwe, że potrzebne będą dodatkowe switche sieciowe. Przewody Ethernetowe nie mogą być dłuższe niż 100m w przeciwnym razie grozi nam problem z funkcjonowaniem sieci.

Bardzo ważne jest to, żeby urządzenia, które będziemy wykorzystywać nie wykorzystywały technologii Energy Efficient Ethernet, która wyłącza niektóre porty w przypadku braku aktywności.

Audinate publikuje listę urządzeń nie zalecanych ale to nie jest kompletna lista i zawsze trzeba to sprawdzić samemu – czy EEE jest i czy można je wyłączyć.

W przypadku bardziej rozbudowanych sieci zaleca się konfigurację urządzeń w taki sposób, aby zapewnić odpowiedni priorytet pakietom Dante korzystając z parametru QoS co jest tematem na osobny artykuł.

#Routing sygnału

Na koniec musimy odpowiednio skonfigurować nasze interfejsy Dante. Wykorzystamy do tego darmową aplikację dostarczaną przez Audinate o nazwie Dante Controller. Jest dostępna zarówno na platformę Windows jak i iOS.

W aplikacji możemy skonfigurować matrycę wejść i wyjść dla wszystkich urządzeń oraz ustawić częstotliwości próbkowania i rozdzielczość w bitach dla każdego z nich.

O autorze

Filip Polanowski

Tematyka nagłośnienia jest mi bardzo bliska w związku z pracą w firmie rodzinnej POL-AUDIO, która zajmuje się produkcją nagłośnienia estradowego. Podstawy teoretyczne poza lekcjami fizyki na wszystkich etapach edukacji zdobywałem na wydziale Elektroniki, Politechniki Warszawskiej.

Pin It on Pinterest